Alabama Scholastic Competition Association Logo

2018-2019 Invitational Tournaments 

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
Aug 25

West Point Kickoff Tournament

West Point High School

(SCOTTIE Mirror)

9-12 Var

9-10 JV

Eastside (GA)

Liberty MS

Southside

Russellville

 

Oct 13

Smiths Station Tournament

Smiths Station

9-10 JV

6-8 MS

4-6 Elem

   
Nov 2

West Point MS Invitational at

Wallace State Community College

Hanceville

5-8

5-6

Liberty

West Point

Russellville

Gadsden

Nov 10

Hoover Invitational

Hoover

(NAQT IS-177/SCOP9)

9-12 Var

 

9-10 JV

 

Novice

Altamont and

Vestavia Hills

Altamont and Oak Mountain

Spain Park

 

 

 

 

Woodford County

Nov 17

Decatur MS Invitational

Decatur

(RAMS MS)

5-8

5-6

Liberty A

West Point

Discovery A

Discovery

Nov 17

3rd Annual Aggie Invitational

Sylacauga

(Harvard Fall Invit. Set XII)

9-12 Var

 

Hoover A Hoover B
Dec 1

East Lawrence MS Invitational

Trinity

5-8

5-6

Discovery A

West Point B

E Lawrence

Discovery C

Dec 7

7th Annual Cerebral Weevil Invitational

Enterprise State CC

9-12    
Dec 8

7th Annual West Point Invitational

(NAQT IS-180A)

9-12 Var

9-10 JV

   
Dec 8

Thompson Invitational

Alabaster

6-8

6

Prattville

Highlands

Baldwin

Opelika

Jan 5

Russellville MS Invitational

Russellville

(NAQT MS-28)

7-8

6

Liberty A

Monrovia B

Baldwin A

Discovery D

Jan 5**

Covenant Christian Invitational

Huntsville

9-12 Var

9-10 JV

 

 

Jan 19

LAMP HS Invitational

Montgomery

(NAQT IS-179)

9-12 HS

9-10 JV

 

 

 

Jan 19

Middle School Melee

Hoover High School

5-8 Liberty Discovery
Feb 1

Auburn Invitational Tournament

(NAQT IS-181)

9-12 Var

9-10 JV

   
Mar 9

US Academic Bee and Bowl

East Lawrence Middle School

 

     
Apr 5

Snead State Invitational

Boaz

9-12 Hoover Southside

Apr 15

 

West Point Spring Invitational

 

9-12    
Apr 27        

2017-2018 Invitational Tournaments 

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
Sept 30

SMART III Invitational

West Point High School

9-12

Hoover A

Sylacauga
Oct 14

Aggie Invitational

Sylacauga

9-12

Hoover A West Point
Oct 21

Smiths Station Invitational

Smiths Station

5-8

9-12

   
Nov 3

West Point MS Invitational at

Wallace State Community College

Hanceville

5-8

5-6

Gadsden

Gadsden

Russellville

East Lawrence

Nov 4

Hoover Middle School Melee

Hoover

5-8

Midtown Classical Monrovia A
Nov 11

William Rufus King Memorial Tournament

University of Alabama

NAQT IS-167A

9-12

Vestavia Hills Gadsden City A
Nov 18

Oak Park MS Invitational

Decatur

6-8

6

Russellville

Brookhaven

Hartselle B

East Lawrence A

Dec 1

6th Annual Cerebral Weevil Invitational

Enterprise State CC

NAQT IS-171A

9-12 Dothan A Wakulla (Crawfordville, FL)
Dec 2

Hoover Invitational

Hoover

9-12 Var

9-10 JV

Novice

Battle Ground

Northview GA

Chelsea

Chattahoochee GA

James Clemens

Mountain Brook

Dec 2

East Lawrence MS Invitational

Trinity

5-8

5-6

Oak Park A

Valley

East Limestone

Williams D

Dec 9

Thompson Invitational

Alabaster

6-8

6

   
Jan 6

Russellville MS Invitational

Russellville

NAQT MS-24

7-8

6

Monrovia A

West Smiths Sta

Discovery A

Gadsden C

Jan 6

Covenant Christian Invitational

Huntsville

9-12 Var

9-10 JV

West Point

Gadsden City D

Gadsden City A

Hewitt-Trussville

Jan 13

LAMP HS Invitational

Montgomery

NAQT IS-170

9-12 HS

9-10 JV

5-8 MS

5-6 MS JV

Spain Park

Smiths Station

Monrovia A

Baldwin C

Indian Springs B

Indian Springs C

Baldwin Magnet

West Smiths Sta

Jan 20

Liberty Middle School Invitational

Madison

5-8 Monrovia A Liberty B
Jan 20

WPHS NAQT Winter Invitational

West Point

NAQT IS-171A

9-12 Hoover James Clemens

Mar 17

 

 

 

 

US Academic Bee and Bowl

East Lawrence Middle School

US Academic Bee Rules

US Academic Bowl Rules

ACE W9

7-8

5-6

   

Apr 6

 

Snead State Invitational

Boaz

NAQT IS-175A

9-12    

Apr 20

 

 

 

 

Marshall County HS Tournament

Boaz

(Open to Marshall County and City Schools only)

NAQT IS-167A

9-12    

 

2016-2017 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
Sept 24

SMART II Invitational

West Point High School

9-12

9-10

   
Oct 1

Aggie Invitational

Sylacauga

9-12

   
Oct 8

William Rufus King Memorial Tournament

University. of Alabama

NAQT IS-157A

9-12

9-10

Hoover A

Hoover JV

LAMP JV

Oct 15

Hoover Invitational

Hoover

9-12 Var

9-10 JV

Novice

Dorman A Woodford, KY A
Oct 28

Buckhorn Trivia Night

Huntsville

     
Oct 29

Smiths Station Aca. Challenge

Smiths Station

6-8

5-6

   
Nov 4

West Point MS Invitational at

Wallace State Community College

Hanceville

5-8 Monrovia A Arab A
Nov 5

Buckhorn Invitational

Huntsville

NAQT Speed Check Questions

9-12

9-10

Spain Park James Clemens
Nov 5

East Lawrence MS Invitational

Trinity

5-8

5-6

Monrovia A

Monrovia

Discovery A

Cedar Ridge

Nov 19

Oak Park MS Invitational

Decatur

6-8

6

   
Dec 2

5th Annual Cerebral Weevil Invitational

Enterprise State CC

NAQT IS-161

9-12    
Dec 10

5th Annual West Point Invitational

Cullman

NAQT IS-161A

9-12    
Dec 10

Thompson Invitational

Alabaster

9-12

6-8

6

   
Jan 7

Russellville MS Invitational

Russellville

NAQT MS 20

7-8

6

   
Jan 7

Covenant Christian Invitational

Huntsville

NAQT IS-162

9-12 Var

9-10 JV

   
Jan 14

LAMP HS Invitational

Montgomery

9-12 HS

9-10 JV

5-8 MS

5-6 MS JV

   
Feb 18

Buckhorn Invitational

Huntsville

9-12    

Apr 8

 

 

Liberty Middle School Invitational

Madison

 

5-8    

Apr 21

 

 

Snead State Invitational

Boaz

 

9-12

Hoover

 

West Point

 

 

 

2015-2016 Invitational Tournaments 

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
Sept 19

West Point Invitational

Cullman

9-12

9-10

Spain Park A

Spain Park C

James Clemens

Hoover B

Sept 19

Ezzell-Harding Academic Tour.

Antioch, TN

NAQT IS-148

9-12 Chattahoochee Battle Ground A
Oct 3

William Rufus King Memorial

University of Alabama

NAQT IS-147A

9-12

9-10

Hoover

Hoover

West Point B

LAMP

Oct 17

Good Hope Invitational

Cullman

Maryland Fall Question Set

9-12 Spain Park A Hoover A
Nov 21

Hoover Invitational

Hoover

9-12 Var

9-10 JV

Novice

Dorman A

Altamont

Sylacauga

Woodford County

James Clemens

Woodford County

Nov 21

Oak Park MS Invitational

Decatur

6-8

6

Baldwin

Monrovia

Monrovia

Cedar Ridge

Dec 4

4th Annul Cerebral Weevil Invitational HS Tournament

Enterprise Community College

NAQT IS-151A

9-12 LAMP Providence Christian A
Dec 5

4th Annual West Point Invitational

West Point

NAQT IS-151A

9-12

9-10

SS

Private

Gadsden City A

Gadsden City B

Good Hope A

CCA

West Point

Hoover B

Dec 12

Buckhorn Invitational

Huntsville

NAQT IS-148

9-12 Spain Park Hoover A
Dec 12

Thompson Invitational

Alabaster

6

6-8

9-12

Monrovia A

Randolph

Trussville A

Monrovia B

Monrovia

Trussville B

Jan 9

Russellville MS Invitational

Russellville

NAQT MS-16

7-8

6

Liberty A

Monrovia B

Monrovia A

Arab C

Jan 9

Covenant Christian Invitational

Huntsville

NAQT IS-152

9-12 Var

9-10 JV

Gadsden City A

Gadsden City C

West Point A

West Point C

Jan 16

LAMP HS Invitational

Montgomery

Registration Form

NAQT IS-150

9-12 HS

9-10 JV

5-9 MS

5-6

Spain Park A

Sylacauga

Smiths Station

Monrovia B

Hoover B

Enterprise

Monrovia A

Monrovia C

Feb 26

Wallace Invitational

Dothan

NAQT IS-147A

     
Mar 12

Good Hope Invitational

Cullman

Maggie Walker GSAC

9-12

   

Apr 2

 

Alabama Academic Bee & Bowl

Sparkman Middle School

Toney, AL

7-8

6

Baldwin Magnet

Monrovia

Sparkman

Arab

Apr 9

Buckhorn Trivia Night

New Market

     

Apr 15

Snead State Invitational

Boaz

NAQT IS-155A

9-12

West Point

Buckhorn

May 14

West Point Spring Tournament

Cullman

5-12    

 

2014-2015 Invitational Tournaments 

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
Sept 6

Cobb County Academic Bowl

Marietta, GA

9-12 Walton Campbell
Sept 20

Ezzell-Harding Academic Tournament

Antioch, TN

9-12 duPoint Manual Sidney
Sept 27

William Rufus King Memorial

University of Alabama

9-12

9-10

Hoover A

Indian Springs

Spain Park A

West Point

Oct 18

LAMP Invitational Tournament

Montgomery

5-8    

Nov 1

Hoover Invitational Tournament

Hoover

9-12 Var

9-10 JV

Novice

West Point A Gadsden City
Nov 15

Auburn University Invitational

Auburn

9-12

   
Nov 22

Oak Park MS Invitational

Decatur

6-8

5-6

Baldwin

Oak Park

Monrovia

Gadsden City

Dec 5

3rd Annual Cerebral Weevil Invitational HS Tournament

Enterprise Community College

9-12    
Dec 13

West Point Invitational

West Point

9-12

9-10

SS

Pri/Mag

Gadsden City A

Hoover B

West Point A

John Paul II

Hoover A

Arab B

Russellville

CCA

Dec 13

Thompson MS Invitational

Alabaster

6-8

6

Highlands Monrovia
Jan 10

Russellville MS Invitational

Russellville

7-8

6

Gadsden City B

Gadsden City

Monrovia

Cedar Ridge

Jan 10

8th Annual CCA Invitational

Huntsville

9-12 Var

9-10 JV

Spain Park

West Point

Hoover

Hoover

Jan 17

LAMP HS Invitational

Montgomery

9-12 HS

9-10 JV

Springwood

Spain Park

Spain Park

Hoover

Feb 14

Cullman MS Invitational

Cullman

5-8

5-6

   
Feb 24

UMS-Wright Invitational

Mobile

9-12 Gadsden City Bayside
Mar 14

1st Annual Tiger Tounament

Gurley

5-6

7-8

   

Mar 14

 

Alabama History Bowl

Spain Park High School

Hoover

9-12

Spain Park B

 

JCIB

 

Mar 14

Douglas MS Fun Invitational

Douglas

6-8

Thompson

Rainbow

Mar 21

 

Gadsden City Titan Classic

Gadsden

 

5-6

5-8

9-10

9-12

Gadsden City B

Monrovia

Hoover C

Hoover A

East B

Rainbow A

Hoover D

West Point A

Apr 17

Snead State Invitational

Boaz

9-12

Hoover

West Point

May 9

West Point Invitational

West Point

9-12 Var

Hoover A

Springwood

 

2013-2014 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
Sept 7

William Rufus King Memorial

University of Alabama

9-12

9-10

Hoover A

Gadsden JV

Gadsden B
Sept 21 Edmonson County KY Wildcat Challenge 6-8 Louisville Classical A Monrovia
Oct 12

Hoover Invitational Tournament

Hoover

9-12 Var

9-10 JV

Novice

LAMP

Spain Park

Hewitt-Trussville

Buckhorn

Gadsden City

Liberty

Oct 19

Auburn University Invitational

Auburn

9-12

Brookwood, GA A Brookwood, GA B
Oct 26

LAMP Invitational Tournament

Montgomery

6-9 Monrovia Springwood
Oct 26

Douglas MS Invitational

Douglas

7-8

5-6

   

Nov 23

Brooks Invitational

Florence

9-12

Buckhorn Central Florence
Dec 7

West Point Invitational

West Point

9-12

9-`10

Altamont A

Arab A

Gadsden City A

Oak Mtn B

Dec 14

Thompson MS Invitational

Alabaster

6-8

6

Gadsden City

Evangel Classical

Evangel Classical

Phillips Academy

Jan 4

LAMP HS Invitational

Montgomery

9-12 HS

7-10 JV

Hoover

Spain Park

Spain Park

Hoover

Jan 11

Russellville MS Invitational

Russellville

7-8

6

Monrovia A Monrovia B
Jan 11

Douglas MS Invitational

Douglas

7-8

5-6

   
Jan 11

5th Annual CCA Invitational

Huntsville

9-12 Var

9-10 JV

   
Jan 18

Cullman MS Invitational

Cullman

5-8

5-6

West Point A

Phillips Aca.

Monrovia A

Evangel Classical

Feb 1

Alabama History Bee/Bowl

North River Christian School

Tuscaloosa

9-12    
Feb 18

UMS-Wright Invitational

Mobile

9-12

   
Feb 22

Vanderbilt Academic Bowl

Tournament Info

9-12    

Mar 15

Hoover Invitational Elite Meet

Hoover

9-12    

Apr 4

 

Snead State Invitational

Boaz

9-12

Buckhorn

 

Hoover

 

April 18

 

 

West Point Invitational

West Point

 

9-12 Var

9-10 JV

Small Sch

Private

Hoover A

West Point

Whitesburg

Christian

Hoover B

April 18

 

Tallapoosa County Tournament

 

5th Grade

6th Grade

7-8

9-12

Horseshoe Bend

Reeltown

Councill

Horseshoe Bend

Dadeville

Councill

Reeltown

Dadeville

 

2012-2013 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
Sept 15

William Rufus King Memorial

University of Alabama

9-12 Hoover A Hoover B
Oct 6

W. J. Christian Invitational

Birmingham

5-8 Highlands W. J. Christian
Oct 20

Hoover Invitational Tournament

Hoover

9-12 Var

9-10 JV

Ezell-Harding

Brookwood, GA

Hume-Fogg

Woodford, KY

Nov 3

Douglas MS Invitational

Douglas

7-8

5-6

   
Nov 8

T. R. Miller Fall Invitational

Brewton

9-12    
Nov 10

Altamont Invitational

Birmingham

9-12 Var

7-9 JH

Oak Mountain

Hoover

Hoover

Highlands

Nov 17

Bob Jones Invitational

Huntsville

9-12

Randolph Buckhorn

Nov 17

Donoho Quiz Bowl Invitational

Anniston

5-8

Highlands Monrovia
Dec 8

West Point Invitational

West Point

9-12

Randolph

Gadsden City

Gasdsden City

Hoover

Dec 15

Cullman Invitational

Cullman

5-8

5-6

Arab Jr. High

Oak Park

Monrovia

Monrovia

Jan 5

LAMP HS and MS Invitational

Montgomery

9-12 HS

6-9 JH

Spain Park

Monrovia

ASFA

Springwood

Jan 12

RMS Invitational Tournament

Russellville

7-8

6

Arab A

Meridianville

Arab B

Arab A

Jan 12

5th Annual CCA Invitational

Huntsville

9-12 Var

9-10 JV

   
Jan 19

The History Bowl

Arab High School

9-12    
Feb 2

Brooks HS Invitational
Florence

9-12    
Feb 15

Wallace State Invitational

Dothan

9-12    
Feb 16

Deep South Academic Challenge

LAMP High Schoool, Montgomery

9-12 Var

6-9 MS/JH

Monrovia

Thompson

Feb 19

UMS-Wright Invitational

Mobile

9-12    

Apr 5

Snead State Invitational

Boaz

9-12    

Apr 19

 

T. R. Miller Spring Invitational

Brewton

9-12

 

2011-2012 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
Oct 15

William Rufus King MemorialUniversity of Alabama

9-12 St. Andrews Hoover HS
Oct 29

Hoover Invitational Tournament

Varsity

Novice

JV

Brookwood A

Brookwood C

Altamont A

JP II Catholic A

Homewood

Altamont B

Nov 3

T. R. Miller Fall Invitational

Brewton

9-12

LAMP UMS-Wright

Nov 19

Donoho MS Invitational

Anniston

5-8

Donoho Monrovia
Nov 19 Bob Jones Invitational 9-12 Randolph Arab
Dec 3

1st Annual Middle School Melee

Hoover High School

5-8 Monrovia Edmonson, KY
Dec 3 Brooks HS Invitational
Florence
9-12 Gadsden City A Brooks A
Dec 10

Cullman MS Invitational

5-8

5-6

Monrovia

Monrovia

Holy Spirit
Dec 10 2nd Annual Winter Quiz Bowl Columbia HS 9-12 John Paul 2 A Gadsden City A
Dec 17

Douglas MS Invitational

7-8

Philips Academy Boaz A
Jan 14

Albertville MS Invitational

7-8

5-6

Monrovia

Monrovia

Arab

Arab

Jan 14

LAMP HS Invitational

Montgomery

9-12 Var

9-10 JV

UMS-Wright

Hoover A

Springwood

Hoover B

Jan 14

5th Annual CCA Invitational

9-12 Var

9-10 JV

Hoover B

Gadsden City

ASFA

Liberty Middle

Jan 21

The History Bowl

Arab High School

9-12 Univ. School of Nashville Altamont
Feb 4

2nd Annual Brain Bee

University of Alabama

9-12    
Feb 7

UMS-Wright Invitational

Mobile

9-12 LAMP Alma Bryant
Feb 18

Deep South Academic Challenge

Arab High School

9-12 Var

6-9 MS/JH

ASFA

Monrovia

Arab

J. H. Phillips Academy

Apr 6

Snead State Invitational

Boaz

9-12

Pope John Paul II

Gadsden City

Apr 13

Bevill State CC Invitational

Jasper

9-12

Hoover HS

Carbon Hill

Apr 20

T. R. Miller Spring Invitational

Brewton

9-12

Collegiate HS

Bayside Academy

 

2010-2011 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
Aug 28

DAR HS Invitational

Grant (NAQT Format)

9-12 Varsity

9-10 JV

Ezzell-Harding

Ezzell-Harding

St. Andrews

Hoover B

Sept 18

William Rufus King Memorial

University of Alabama

9-12

DAR A St. Andrews
Sept 18

Ezzell-Harding Invitational

Antioch, TN

9-12 Dorman Dunbar
Sept 25

UTC Invitational

Chattanooga

9-12 Varsity

9-10 JV

Ezell-Harding

DAR JV

Lincoln County

MLK JV

Oct 2

Dunbar Academic Fall Tourn.

Lexington, KY

9-12 Varsity

9-10 JV

   
Oct 16

USA Honors Program Jag Bowl

Info and Entry Form

8-12    
Oct 16

Danville Fall Tournament

Danville, KY

9-12    
Oct 23

W. J. Christian Invitational

Birmingham

6-8

5-6

   
Oct 30

Hoover Invitational Tournament

Hoover

Varsity

Novice

Middle Sch.

Hume-Fogg, TN

Altamont A

Altamont C

Vestavia

Hoover JV

Altamont D

Oct 30

LAMP Jr. High Invitational

Montgomery

6-9

Arab Jr. High Houston Acad.

Nov 6

Paul Bryant HS Invitational

Tuscaloosa

9-12

Northridge A Oneonta

Nov 20

Donoho MS Invitational

Anniston

5-8

Altamont  Highlands
Dec 4 Columbia High School Invitational, Huntsville 9-12    
Dec 11 Arab MS Invitational

5-8

5-6

   
Jan 8

Albertville MS Invitational

Albertville

7-8

5-6

Arab Jr. High

Pizitz MS

Pizitz MS

Arab Jr. High

Jan 8

LAMP HS Invitational

Montgomery

9-12 Varsity

9-10 JV

Oak Mtn A

Hoover

Oak Mtn B
Jan 22

Dorman Cavalier Challenge

Spartanburg, SC

9-12

   
Feb 5

Deep South Academic Challenge

LAMP High School, Montgomery  

(Sponsored by Questions Unlimited)

9-12    
Feb 8

UMS-Wright Spring Invitational

Mobile

9-12 Bayside A USM-Wright A
Feb 18

Bevill State CC Invitational

Jasper

Pool A

Pool B

Curry

Hoover

Addison

Holy Spirit

Feb 19

DAR HS Invitational

Grant (NAQT Format)

9-12 Varsity

9-10 JV

Lincoln County

DAR

Hoover A

Russellville

Feb 26

Choctaw HS Invitational

Okaloosa County, Florida

9-12    

Mar 25

Snead State Invitational

Boaz

9-12

   

Apr 16

 

Bob Jones Invitational

Huntsville

Information

9-12

   

Apr 23

 

Quizclub Invitational

Bainbridge, GA

Information

6-10 JV

   

 

2009-2010 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
Aug 22

DAR HS Invitational

Grant (NAQT Format)

9-12 Varsity

Hoover A Hume-Fogg A
Sept 5

William Rufus King Memorial

University of Alabama

9-12 Varsity

Dorman A Alpharetta
Sept 12

Danville Season Opener

Danville, KY

9-12    
Sept 19

Ezzell-Harding Invitational

Antioch, TN

9-12    
Sept 26

Trevor's Trivia/ Selcer Memorial

UT Chattanooga
7-12 Varsity
6-10 JV
   
Sept 29

T. R. Miller Invitational

Brewton

9-12 LAMP UMS Wright
Oct 3

Hoover Invitational

Hoover

G0ld Cup

Silver Cup

Hume-Fogg

LAMP A

Indian Springs

Spain Park

Oct 24

Dunbar Academic Fall Tourn.

Lexington, KY

9-12 Varsity

9-10 JV

   

Oct 31

Brain Brawl Tournament

University of Mississippi

9-12

   

Nov 7

Vanderbilt ABC XXXVIII

Nashville, TN

9-12 Varsity

9-10 JV

   
Nov 14

Buckhorn HS Invitational

Huntsville

9-12 Varsity

Randolph Covenant Christian

Nov 14

LAMP Jr. High Invitational

Montgomery

6-9

Pizitz Middle

Hoover High (9th Grade)

Dec 5

Paul Bryant HS Invitational

Tuscaloosa

9-12

Oak Mountain

Alma Bryant
Dec 12 Arab MS Invitational

5-8

5-6

Arab A

Arab A

Holy Spirit

West

Jan 9

LAMP HS Invitational

Montgomery

9-12 Varsity

9-10 JV

Hoover

Holy Spirit

Hoover

ASFA

Jan 9

Donoho MS Invitational

Anniston

5-8 Cancelled Due to Weather  
Jan 16

Albertville MS Invitational

Albertville

7-8

5-6

Arab Jr. High

Arab Jr. High

Brindlee Mtn.

Gadsden

Jan 30 Shelby Co. HS Invitational

Pool A

Pool B

Pool C

   
Feb 9

UMS-Wright Spring Invitational

Mobile

9-12 Bayside A T. R. Miller B
Feb 20

DAR HS Invitational

Grant (NAQT Format)

9-12

Brindlee Mtn A DAR A
Mar 6 Southeastern Academic Challenge, Oak Mountain Academy, Carrollton, GA (Sponsored by Quesions Unlimited)

Varsity

JV

Middle

   
Mar 6

Bob Jones HS Invitational

Huntsville

9-12 Randolph Covenant Christian

Mar 26

 

Snead State Invitational

Boaz

9-12

Brindlee Mtn.

 

Russellville

 

Mar 26

Bevill State Invitational

Jasper Stats

9-12

Hoover

Holy Spirit

Apr 17

 

NAQT State Tournament

Hoover High School

9-12 Varsity

9-10 JV

Hoover

Brindlee Mtn

Brindlee Mtn

Hoover

 

2008-2009 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
Aug 30

William Rufus King Memorial

University of Alabama

9-12 Varsity

9-10 JV

Dorman HS Hoover HS
Sept 20

Ezzell-Harding Invitational

Antioch, TN

9-12    

Sept 27

Wofford College Invitational

Spartanburg, SC

(No Entry Fee)

9-12

   
Sept 27

Trevor's Trivia/ Selcer Memorial

UT Chattanooga
7-12 Varsity
7-10 JV
   
Oct 11

Walton Academic Challenge

Marietta, GA

9-12    
Oct 23

T. R. Miller Invitational

Brewton

9-12    
Oct 25

LAMP Jr. High Invitational

Montgomery

6-9 Arab Jr. High Holy Spirit

Oct 31-

Nov 1

Vanderbilt ABC Tournament XXXVI

9-12 Varsity

9-10 JV

Dorman A

Dunbar A

Chattahoochee

duPoint Manual

Nov 1

Hoover Invitational

9-12
9-10 JV

ASFA

Holy Spirit

Indian Springs Russellville

Nov 8

Brain Brawl Tournament

University of Mississippi

9-12

   
Nov 15

Buckhorn HS Invitational

Huntsville

9-12 Varsity

9-10 JV

Hoover A

ASFA

Russellville A

Brindlee Mtn.

Nov 15

Rabun Gap Fall Tournament

Rabun Gap, GA

9-12    

Nov 22

RMS Invitational Stats

Russellville

5-8

5-6

Cullman

Arab A

Randolph

West B

Nov 22

Brookwood Invitational

Snellville, GA

9-12

   

Dec 6

St. Bernard MS Invitational

Cullman

7-8

5-6

Arab A

Pizitz

Pizitz

West

Dec 6

Paul Bryant High Invitational

Tuscaloosa

9-12

   

Dec 6

Brindlee Mtn Invitational

Guntersville

9-12 Varsity

9-10 JV

   

Jan 10

LAMP HS Invitational

Montgomery

9-12 Varsity
9-10 JV

Indian Springs

Vestavia Hills

Vestavia Hills

Oak Mountain

Jan 10

Covenant Christian Competition

Huntsville

9-12 Varsity

9-10 JV

   
Jan 10

Albertville Middle School Invit.

Albertville

7-8

5-6

Arab A

Arab A

Pizitz

Arab B

Jan 17

Arab HS Invitational

9-12

Hoover A Russellville A
Jan 17 Dorman Academic Challenge Spartanburg, SC

9-12 Varsity

6-10 JV

   
Jan 24

DAR HS Invitational

Grant

9-12 Varsity

9-10 JV

Hoover A Hume-Fogg
Jan 31 Shelby Co. HS Invitational

Pool A

Pool B

Pool C

Pelham

Russellville

Altamont

Chelsea

Oak Mountain

Thompson

Feb 13

Bevill State Invitational

Jasper

9-12 Russellville Hoover
Feb 21

RHS Invitational Tournament

Russellville

9-12 Varsity

9-10 JV

LAMP

LAMP

Arab

DAR

Mar 7

Bob Jones Invitational

Huntsville

9-12 Cov. Christian Russellville
Mar 7

Greenville Invitational

Greenville

9-12 T. R. Miller Mont. Academy
Mar 7

Dennis Haskins Memorial

UT Chattanooga
7-12 Varsity
7-10 JV

Knoxville West A

Lincoln Co. B

Ringgold

Knoxville West B

Mar 27

Snead State CC

Boaz

9-12

Russellville

Brindlee Mtn.

Mar 28

NAQT State Tournament

University of Alabama

9-12

Hoover

Indian Springs

Apr 2 T. R. Miller Invitational 9-12 Bayside Acad. U.S.M. Wright

 

2007-2008 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
Sept 1

William Rufus King Memorial

University of Alabama

9-12 Varsity

9-10 JV

   

Sept 8

Scottsboro High School Invitational

9-12 Varsity

9-10 JV

MLK (Nashville)

Ezzell-Harding

Brindlee Mtn A

Brindlee Mtn C

Sept 22 Ezzell-Harding Invitational 9-12    

Sept 29

Bob Selcer Memorial

UT Chattanooga

7-12 Varsity
7-10 JV

Dorman A

Dorman C

Dorman B

Scottsboro A

Oct 13

Walton Academic Challenge

9-12

Dorman A Norcross A

Oct 13

Hoover Invitational

9-12
9-10 JV

Brindlee Mtn A Northridge

Russellville A

LAMP

Oct 20

LAMP Invitational

Montgomery

6-9

Cullman

Holy Spirit

Oct 24

T. R. Miller Fall HS Invit.

Brewton

9-12    

Oct 27

Vanderbilt Quiz Bowl ABC XXXIV

9-12 Varsity

9-10 JV

   
Oct 27

Russellville MS Invitational

Russellville

7-8

5-6

Scottsboro

Arab

Cullman

Russellville A

Nov 3

Austin High School

Decatur

9-12 Varsity

Hoover A Russellville A

Nov 3

Buckhorn HS Invitational

Huntsville

9-12

Randolph Brindlee Mtn

Nov 10

Millard Fillmore Academic Challenge

Dodge County HS, GA

9-12

   

Nov 10

Bulldog Academic Championship

Mississippi State University

9-12

   

Nov 10

2006 Brain Bowl

University of Mississippi

9-12

   

Nov 17

Phillips Prep Invitational

Mobile

5-6

   

Nov 17

Brookwood Invitational

Snellville, GA

9-12

   

Dec 1

Brindlee Mtn Invitational

 

6-12 Varsity

6-10 JV

6-8 Middle

   
Dec 8 St. Bernard MS Invitational

7-8

5-6

   

Jan 12

LAMP HS Invitational  

Montgomery

9-12 Varsity
9-10 JV

   
Jan 12 Pizitz MS Invitational 7-8 Cullman  

Jan 19

Scottsboro Jr. High Invitational

7-8

   

Jan 19

Arab HS Invitational

9-12

Hoover Russellville

Jan 19

Paul Bryant High School

Tuscaloosa

9-12

   

Jan 19

Dorman Academic Challenge

9-12 Varsity

6-10 JV

   

Feb 9

Scottsboro NAQT Tournament

9-12 Varsity

9-10 JV

   

Feb 9

Shelby Co. HS Invitational

9-12

   

Feb 9

UMS-Wright Invitational

(For small high schools)

9-12

   

Feb 9

Councill MS Invitational

Dadeville

5-8

   

Feb 23

Ashford Invitational

5-8 Middle

9-10 JV

9-12 Varsity

   

Feb 23

McGill-Toolen Invitational

7-8

5-6

Christ the King

Fairhope

Brewton

Corpus Christi

Mar 1

UMAIT

University of Mississippi

9-12    
Mar 1

Dennis Haskins Open

UT Chattanooga

7-12

7-10

   

Mar 10

Huntsville City Invitational  

9-12

Brindlee Mtn Russellville
Mar 15 Vanderbilt ABC XXXI  Email

9-12 Varsity

9-10 JV

   

Mar 15

NAQT State Championship

Brindlee Mtn. High School

9-12    

Mar 28

Snead State Com College

Boaz

9-12

Brindlee Mtn

Onoenta

Mar 29

Alabama MS NAQT

Scottsboro High School

6-8    

 

2006-2007 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up

Aug 26

First Annual Lion Bowl

Brindlee Mtn HS

9-12 Var

9-10 JV

MLK Magnet

Russellville

Walton High School
Sept 6 T. R. Miller Fall Invitational 9-12 Bayside LAMP

Sept 23

Scottsboro High School

9-12 Var

9-10 JV

Brindlee Mtn A

Brindlee Mtn

MLK Magnet A

Russellville A

Sept 30

LAMP Jr. Invit

Montgomery 

6-9

Holy Spirit B Holy Spirit A

Sept 30

UT Chattanooga Bob Selcer Mem.

7-12 Var
7-10 JV

M. L. King A

Ezell-Harding B

Indian Springs

Brindlee Mountain C

Oct 7

Walton Academic Challenge

9-12

   

Oct 14

Hoover Invitational

9-12
9-10 JV

Indian Springs

Russellville A

LAMP

LAMP

Oct 21

Brindlee Mtn MS

Guntersville

7-8
5-6

Brindlee Mtn

East Elem

Scottsboro Middle

Russellville Middle

Nov 2

T. R. Miller Invitational

9-12

St. Paul's

Bayside

 

Nov 4

Austin High School

Decatur

9-12 Var

9-10 JV

 Brindlee Mtn

Hoover

Nov 10-11

Vanderbilt Quiz Bowl ABC XXXII

9-12 Var

9-10 JV

 

Nov 11

Buckhorn HS Invit

Huntsville

9-12

   

Nov 11

Millard Fillmore Academic Challenge

Dodge County High School, GA

9-12

   

Nov 11

Bulldog Academic Championship

Mississippi State

9-12

   

Nov 11

2006 Brain Bowl

Univ of Mississippi

9-12

   

Dec 2

Cullman MS Invit

7-8

   

Dec 2

 

Brindlee Mtn HS Invitational 

Guntersville

9-12 Var

9-10 JV

 

Russellville 

 

Scottsboro

Dec 16

Arab Jr. High Invitational

 7-8
 5-6

Rainbow Middle

Arab Jr. HS

Russellville

Jan 6

LAMP High School  

Montgomery

9-12 Var
9-10 JV

   

Jan 20

Scottsboro Jr. High Invitational

7-8

   

Jan 20

Arab HS Invit

9-12

   

Jan 20

Paul Bryant HS

Tuscaloosa

9-12

   

Jan 20

Dorman Academic Challenge

9-12 Var

6-10 JV

   

Feb 3

Shelby Co. HS Invitational

9-12

   

Feb 7

UMS-Wright Invitational

  (For small high schools)

9-12

   

Feb 10

 

Councill MS Invit

Dadeville

5-8

 

   

Feb 17

 

Russellville MS Invitational 

7-8

5-6

Cullman

Arab Jr. High

Arab Jr. High School

Russellville Middle School

Feb 24

Cullman Middle School

7-8

Pizitz Middle School Holy Spirit School

Feb 24

Ashford Invitational

5-8 Middle

9-10 JV

9-12 Var

   

Feb 24

McGill-Toolen Invitational

7-8

5-6

Christ the King

Phillips Prep I

St. Ignatius

Phillips Prep School II

Mar 3

UMAIT

Univ of Mississippi

9-12

   

Mar 3

 

Dennis Haskins Open

UT Chattanooga

9-12 Vars

9-10 JV

 

Detroit Catholic

Brindlee Mtn

Ezell Harding

Ringgold

Mar 12

Huntsville City Invitational  

9-12

Brindlee Mtn. A Huntsville All-Stars A

Mar 17

Vanderbilt ABC XXXI  Email

9-12 Var

9-10 JV

Cen. Gwinnett A

Russellville A

Norcross

Russellville B

Mar 24

 

NAQT State

Brindlee Mtn. High School

9-12

 

   

Mar 30

 

Snead State CC

Boaz

 

9-12

 

Brindlee Mtn

 

Russellville

 

Apr 21

 

Alabama MS NAQT

Scottsboro HS

6-8

Pizitz MS

 

Scottsboro Jr. High School

 

Apr 27

T. R. Miller Invitational

9-11

   

Apr 28

 

Pell City Invitational

9-12

Russellville

 

 

 

2005-2006 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up

September 17

Ezell-Harding Academy

9-12

   

October 1

UT Chattanooga Bob Selcer Memorial

7-12
7-10 JV

Cov Christian

Brindlee Mtn

Brindlee Mountain

Brindlee Mountain JV

October 8

East Elementary (Cullman)

5-6
7-8

West Elem

Russellville

Brindlee Mountain

Brindlee Mountain

October 11

T. R. Miller High School

9-12

   

October 15

Hoover Invitational

9-12
9-10 JV

ASFA

LAMP

Brindlee Mountain

Buckhorn

October 15

Pensacola High School

9-12 Var

9-10 JV

   

October 15

Habitat for Humanity Dawg Bowl

9-12 Var

   

October 22

Brindlee Mountain Middle School

7-8
5-6

Brindlee Mtn

Edmondson Co.

Russellville Middle

East Elementary

October 28-29

Vanderbilt Fall ABC  Email

9-12

   

November 5

LAMP Jr. High Tournament  

7-9

Indian Springs Escambia

November 12

Duke High School Celebrity Shoot

9-12

   
November 12 East Elementary Fun Tournament 5-6
7-8
   

November 19

Buckhorn High School 

9-12

   

22 November

Brookwood HS Invitational

9-12

   

December 3

Brindlee Mountain HS Invitational 

9-12

   

December 10

Arab Jr. HS Invitational

 7-8
 5-6

Russellville Carlisle Park
December 10 Austin High School 9-12 Bob Jones ASFA

January 7

LAMP High School  

9-12 Varsity
9-10 JV

   
January 7 Dorman Cavalier Academic Challenge

9-12 Varsity

6-10 JV

January 14

Bob Jones High School

9-12

Cov Christian Cullman 
January 21 Scottsboro Jr. High Invitational 7-8 Brindlee Mtn Arab Jr. High

January 21

Paul Bryant High School

9-12

   
February 4 Shelby Co. HS Invitational 9-12    

February 4

 

McGill-Toolen Tournament

7-8

5-6

Christ the King

Corpus Christi

Brewton Middle A

Fairhope Middle B

February 7

UMS-Wright Invitational

  (For small high schools)

9-12

   

February 10

Councill MS Invitational (Dadeville)

5-8

 

   

February 25

Woodward Academy

9-12 Var

9-10 JV

   

February 25

Alabama School of Fine Arts  

9-12

   

March 4

Dennis Haskins Open,

UT Chattanooga

9-12

 

   

March 13

Huntsville City Invitational  

9-12

   

February 18

Russellville MS Invitational 

7-8

5-6

Arab Jr. High

Riverhill

Cullman Middle

East Elementary

March 18 Vanderbilt ABC XXXI  Email 9-12    

March 31

Snead State CC

9-12

Bob Jones  ASFA

April 1

Rainbow Middle Invitational 

6-8

Rainbow Middle Russellville Middle
April 13 T. R. Miller Invitational 9-12    

April 15

 

Alabama HS NAQT

Marion Military Institute

9-12

Brindlee Mtn

 

Indian Springs 

 

April 22

NAQT State MS Championship

7-8

 

May 24-29

 

National Tourney of Champions, Chicago

9-12

   

June 2-4

 

National NAQT High School Tournament, Chicago, IL

9-12

   

June 10-13

 

Panasonic National Tournament

9-12

   

June 12-13

 

Pace Nat'l Scholastics Championship

9-12

 

 

2004-2005 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
18 Sept Ezell-Harding Academy 9-12    
2 Oct East Elementary (Cullman) 5-6
7-8
East Elem                     Cullman                                   
2 Oct Walton Academy 9-12    
2 Oct Woodward Academy JV  ** 9-10    
9 Oct UT Chattanooga Bob Selcer Memorial 9-12
9-10 JV
Covenant Christian
Brindlee Mountain MS
 
16 Oct** St. Paul's Episcopal   9-12    
16 Oct** Panther Bowl -Parkview (GA) HS JV 9-10 JV    
22-23 Oct Vanderbilt Fall ABC  Email 9-12    
23 Oct Brindlee Mountain Middle School 7-8
5-6

Russellville           

East Elementary         

Brindlee Mtn

Arab Jr. High

23 Oct Pensacola High School Var 9-12
JV 9-10
   
5 Nov Bevill State (Jasper) CC Invitational

9-12

Lg S

Sml S

1.Holy Spirit       

1.Northside         

2. Altamont, Brindlee Mtn, Hoover

2.Sumiton Christian 

28 Oct T.R. Miller High School 9-12    
6 Nov LAMP Jr. High Tournament   7-9    
6 Nov Austin High School  9-12 ASFA Bob Jones

13 Nov

 

Holy Spirit High School

 

9-12
9-10 JV

 

ASFA

Indian Springs  

Brindlee Mtn

Buckhorn

13 Nov Arab Jr. High School 7-8
5-6
   
13 Nov Aiken (SC) Triple Crown Academic Challenge   Var 9-12
JV 9-10
   
19 Nov T.R. Miller High School   9-12    
20 Nov Buckhorn High School  9-12 Covenant Christian Holy Spirit
22 Nov Brookwood HS Invitational 9-12    
3 Dec Athens State 9-12 Brindlee Mtn ASFA
4 Dec Brindlee Mountain HS 9-12 Brindlee Mtn Indian Springs
11 Dec Saint Bernard School 7-8
5-6
East Elementary

Pizitz Middle   2. Cedar Ridge              

Rainbow Middle
8 Jan LAMP High School   9-12 Varsity
9-10 JV
   
15 Jan McGill-Toolen MS Tournament   5-6

7-8

Philips Prep A  

Philips Prep I                                 

Philips Prep B

Fairhope Middle

15 Jan

Jacksonville High School

6-8

   
15 Jan Bob Jones High School 9-12    
15 Jan Paul Bryant High School 9-12    
22 Jan Florence City Invitational Pool A
Pool B
Pool C
   
29 Jan Jacksonville High School 9-12    
1 Feb UMS-Wright Invitational 9-12    
7 Feb Brookwood JV   9-10    
12 Feb Duke University Academic Festival 9-12    
19 Feb Russellville MS Tournament   7-8
5-6
   
19 Feb Bay Area MS Super Tournament 9-12    
25 Feb Lurleen B. Wallace History Bowl 9-12 Holy Spirit T. R. Miller
26 Feb Alabama School of Fine Arts   9-12 Covenant Christian Brindlee Mtn
6 Mar Opelika High School 9-12    
12 Mar Cullman Jr. High School 7-8

5-6

   
14 Mar Huntsville City Invitational   9-12    

19 Mar

Bevill State (Fayette) CC Invitational 9-12    

24 Mar

Dennis Haskins Open, UT Chattanooga 9-12    

1 Apr

Snead State Community College 9-12    

03 Apr

Rainbow Middle School  6-8    
14 Apr T.R. Miller High School  "B/C Tournament" 9-10    
16-17 Apr Vanderbilt Spring ABC 9-12    
23 Apr NAQT
Alabama Championships @ Bevill State    Statistics
9-12    
24-29 May National Tourney of Champions, Chicago 9-12    
2-3 June National NAQT High School Tournament, Myrtle Beach, SC 9-12    
7-9 June Panasonic National Tournament 9-12    
12-13 June Pace Nat'l Scholastics Championship 9-12  

 

2003-2004 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
19 September T.R. Miller High School   9-12 Lamp High School UMS-Wright
4 October Woodward Academy   9-10    
11 October LAMP Jr. High Tournament   7-9 Holy Spirit Catholic HS  
11 October UT Chattanooga Bob Selcer Memorial 9-12
9-10 JV
   
18 October** St. Paul's Episcopal   9-12    
18 October Panther Bowl -Parkview (GA) HS JV 9-10 JV    
24-25 October Vanderbilt Fall ABC  Email 9-12    
25 October Brindlee Mountain Middle School 7-8
5-6
Brindlee Mountain MS
Brindlee Mountain MS
Russellville MS
Russellville MS
25 October Pensacola High School Varsity 9-12
Junior Varsity 9-10
   
1 November Holy Spirit Catholic High School   9-12 Indian Springs School Bibb County High School
8 November Bibb County Invitational 
Statistics
9-12 Varsity
9-10 JV
Russellville HS
LAMP High School
LAMP High School
Indian Springs School
11 November Arab Jr. High School 7-8
5-6
Brindlee Mountain MS A
Arab Junior HS
Brindlee Mountain MS B
Brindlee Mountain MS
14 November Bevill State (Jasper) CC Invitational 9-12 Tournament Holy Spirit Catholic School Cold Springs High School
14 November Brookwood HS Invitational 9-12    
21 November T.R. Miller High School   9-12 Pensacola High School Bibb County High School
22 November Buckhorn High School  9-12 Grissom High School Bob Jones High School
6 December Russellville HS Tournament   Varsity 9-12
Junior Varsity 9-10
Indian Springs School
Indian Springs School
LAMP HS
13 December Saint Bernard School 7-8
5-6
St. Ignatius School
Russellville MS
Cullman MS
St. Joseph School
10 January LAMP High School   9-12 Varsity
9-10 JV
Ezell-Harding
Brookwood (GA)
Central-Macon
Walton Academy
17 January Jacksonville High School 6-8    
17 January Bob Jones High School 9-12    
24 January Paul Bryant High School 9-12 Cancelled  
24 January Florence City Invitational Pool A
Pool B
Pool C
   
31 January Jacksonville High School 9-12    
7 February Cullman Jr. High School 7-8 Brindlee Mountain MS Rainbow Middle School MS A
14 February Grissom High School 6-8    
14 February Brookwood JV   9-10    
14 February Duke University Academic Festival 9-12    
21 February Russellville MS Tournament   7-8
5-6
Brindlee Mountain MS
Brindlee Mountain MS
Whitesburg Middle School
21 February Bay Area MS Super Tournament 9-12    
27 February Lurleen B. Wallace History Bowl 9-12 T.R .Miller High School Andalusia High School
28 February Alabama School of Fine Arts   9-12 Mountain Brook HS Pelham High School
28 February NAQT
Alabama Championships @ Bevill State    Statistics
9-12 The Altamont School Russellville High School
6 March Opelika High School 9-12 Cancelled  
15 March Huntsville City Invitational   9-12    
19 March Bevill State (Fayette) CC Invitational 9-12    
24 March Dennis Haskins Open, UT Chattanooga 9-12    
03 April Rainbow Middle School  6-8    
14 April T.R. Miller High School   9-12 Greenville High School Bayside High School
16-17 April Vanderbilt Spring ABC 9-12    
25 April Snead State Community College 9-12    
24-29 May National Tourney of Champions, Chicago 9-12    
2-3 June National NAQT High School Tournament, Myrtle Beach, SC 9-12    
7-9 June Panasonic National Tournament 9-12    
12-13 June Pace Nat'l Scholastics Championship 9-12  

 

2002-2003 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
21 September LAMP Jr. High Tournament   7-9 Huntsville MS Holy Spirit MS
5 October Woodward Academy   9-10    
5 October Brindlee Mountain Middle School 6-8 Rainbow MS Cullman MS
12 October UT Chattanooga Bob Selcer Memorial 9-12
9-10 JV
   
19 October** St. Paul's Episcopal   9-12    
19 October Panther Bowl -Parkview (GA) HS JV 9-10 JV Only    
1 November Bevill State (Fayette) CC Invitational 9-12    
9 November Bibb County Invitational 
Statistics
9-12 Tournament A
9-12 Tournament B
9-10 JV
Russellville HS
AL School of Fine Arts
Russellville HS
Arab High School
Indian Springs B
Oak Mountain HS
14-15 November Vanderbilt Fall ABC 9-12    
15 November Bevill State (Jasper) CC Invitational 9-12 Tournament A
9-12 Tournament B
Bob Jones HS
Holy Spirit A
Clay-Chalkville HS
Holy Spirit B
15 November Brookwood HS Invitational 9-12 Dorman HS Cookeville HS
22 November T.R. Miller HS Invitational 9-12    
7 December Asbury Middle School 6-8    
7 December Russellville HS Tournament   Varsity 9-12
Junior Varsity 9-10
Indian Springs School
Arab High School
Bob Jones HS
Mountain Brook HS
14 December Buckhorn High School  9-12 Russellville HS  
14 December Saint Bernard School 7-8
6
Arab JHS
Cedar Ridge MS
Cullman MS
Russellville MS
11 January LAMP High School   9-12 Varsity
9-10 JV
Apollo High School
Brookwood (GA) HS
18 January Jacksonville High School 6-8    
18 January Bob Jones High School 9-12 Indian Springs School Russellville High
25 January Florence City Invitational Pool A
Pool B
Pool C
   
1 February Jacksonville High School 9-12 Indian Springs School LAMP High School
8 February Clay-Chalkville High School  9-12 Indian Springs School Russellville High
8 February Brookwood JV   9-10 Walton HS James Island HS
15 February Duke University Academic Festival 9-12    
15 February Russellville MS Tournament   7-8
6
Whitesburg MS
Cedar Ridge MS
Brindlee Moutain MS
West Point MS
15 February Holy Spirit Catholic High School   9-12 Bob Jones HS Indian Springs School
15 February Bay Area MS Super Tournament 9-12 St. Ignatius School Bayside Middle School
22 February Alabama School of Fine Arts  

9-12

Mountain Brook Russellville High
28 February Lurleen B. Wallace History Bowl 9-12 T.R. Miller HS UMS-Wright School
15 March NAQT
Alabama Championships @ Bevill State    Results
9-12 Bob Jones Indian Springs School
17-18 March Huntsville City Invitational   9-12 Clay-Chalkville Bob Jones High School
22 March Cullman Jr. High School 6-8 A
6-8 B
Brindlee Mtn
Douglas
Arab JHS
Brookhaven
22 March Dennis Haskins Open, UT Chattanooga 9-12    
4-5 April Vanderbilt Spring ABC 9-12    
5 April Rainbow Middle School  6-8 Brindlee Mtn Rainbow MS
21 April Furman University   9-12    
22-27 May National Tourney of Champions, Chicago 9-12    
25 April Snead State Community College 9-12    
May 31-June 1 National NAQT High School Tournament, Myrtle Beach, SC 9-12    
June 5-8* Panasonic National Tournament 9-12    
June 14-15 Pace Nat'l Scholastics Championship 9-12  

 

2001-2002 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
14 September** T.R. Miller High School   9-12    
6 October Woodward Academy   9-10 Westminster Trickum
13 October Brindlee Mountain Middle School 6-8 Cullman MS Huntsville MS
13 October UT Chattanooga Bob Selcer Memorial 9-12
9-10 JV
Detroit-Central
Indian Springs
Cookeville (TN)
Oak Ridge (TN)
20 October** St. Paul's Episcopal   9-12    
20 October Panther Bowl -Parkview (GA) HS JV 9-10 JV Only

Berkmar HS (GA)

Altamont HS
26-27 October Vanderbilt Univ. ABC XXII   9-12

Irmo HS

 

Parkview HS
3 November LAMP Jr. High Invitational   7-9

Parkview HS (GA)

 

Arab JHS
3 November Florence City Invitational Pool A
Pool B
Pool C
Rusellville B
Russellville A
Bob Jones
 
10 November Bibb County Invitational 
Statistics
9-12 Tour A
9-12 Tour B
9-10 JV
Indian Springs
Russellville
LAMP
LAMP High School
Bibb County High School
Indian Springs
10 November Jacksonville High School 6-8

Brindlee Mtn

Whitesburg Middle School
17 November Brookwood HS Invitational 9-12 Cookeville (TN) Dorman (SC)
8 December Asbury Middle School 6-8

Brindlee Mtn

Arab Jr. High School
15 December Buckhorn High School  9-12

Russellville

Buckhorn High School
12 January LAMP High School   9-12
9-10 JV
Woodham High
Parkhurst High
Russellville High School
Russellville High School
2 February Jacksonville High School 9-12    

9 February

 

Russellville

HS Invit

 

9-12
9-10 JV

LAMP
Clay-Chalkville
Arab High School
LAMP High School
9 February Brookwood JV   9-10    

16 February

 

Duke University Academic Festival

9-12

 

   

16 February

 

Russellville MS Invit 

6-8

 

Cullman

 

Brindlee Mountain Middle
23 February Alabama School of Fine Arts   9-12 Indian Springs School Mountain Brook High School

8 March

Calhoun 6A Tournament

9-12

Bob Jones

Huntsville High School
9 March Boaz Middle School (4 Pool Winners) 6-8

Brindlee Mtn A
Brindlee Mtn 6th Grade
Huntsville
Cullman

 

 

 

9 March

 

Jr. Beta Club Quiz Competition

6-8

 

   
16 March** Cullman Middle School 6-8 A
6-8 B
   
18-19 March Huntsville City Invitational   9-12    
22 March** Kimberly-Clark Hi-Q, Mobile 9-12    
30 March** Dennis Haskins Open, UT Chattanooga 9-12    
6-7 April Vanderbilt Univ. ABC XXIII 9-12 Indian Springs School Apollo High School
6 April Rainbow Middle School  6-8 Cullman Middle School Brindlee Mountain Middle
19 April Snead State Community College 9-12 Bob Jones High School Jacksonville High School
20 April Eastwood MS Tournament   6-8 Brindlee Mountain Middle Russellville Middle School
June 6-9* Panasonic National Tournament 9-12    
June 8-9 NAQT National High School Tournament 9-12    
June 14-16* Pace Nat'l Scholastics Championship 9-12  

 

2000-2001 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
15 September T.R. Miller High School   9-12 LAMP High School T.R. Miller
16 September Woodward Academy   9-10 Detroit Catholic School Indian Springs School
7 October Etowah Middle School   6-8 Cullman MS Union Grove Jr. High
14 October LAMP High School   7-9 Union Grove Middle Huntsville Middle School
21 October St. Paul's Episcopal   9-12 Daphne High School AL Sch. of Math and Science
21 October Panther Bowl -Parkview (GA) HS JV 9-10 Walton  High School Milton High School
27-28 October Vanderbilt Univ. ABC XX   9-12    
4 November Union Grove Jr. High School  6-8 Arab Jr. High School Russellville Middle
10 November Cahaba Challenge -Bibb County HS 
Statistics
9-12 Tournament A
9-12 Tournament B
9-10 JV
LAMP High School
Tuscaloosa County HS
Baker High School
Randolph School
Prattville High School
Arab High School
18 November Brookwood HS Invitational   9-12    
9 December Jacksonville High School   6-8 Union Grove Etowah Middle School 
16 December Buckhorn High School   9-12 Russellville High Bob Jones High
16 December Hillcrest High School   6-8 Arab Jr. High
Union Grove (tie)
NA
6 January LAMP High School   9-12
9-10
Indian Springs
Parkview High (Lilburn,GA)
Russellville High School
Indian Springs School
13 January Marion Military Institute   9-12 Varsity
9-10 JV 
Indian Springs
Hoover
Russellville High School
Indian Springs School
13 January* Alcorn Central HS   9-12    
20 January Bay Area Scholastic Challenge Super Tournament 6-8 Christ the King-Daphne Phillips Prep School
3 February Bibb County High School  
Statistics Excel
9-12 Larger Schools
9-12 Smaller Schools
9-10 Junior Varsity
Russellville High
Bibb County High
Russellville High
LAMP High School
Northside High School
Baker High School
9 February** Bevill CC Invitational 9-12    
10 February Russellville HS Tournament   Varsity 9-12
Junior Varsity 9-10
LAMP High School
Mountain Brook High 
Arab High School
LAMP  High School
10 February BellSouth SAACA Super 2000 6-8    
10 February* Brookwood JV   9-10    
14 February TSU Prep Bowl 9-12 Russellville High  
17 February Russellville MS Tournament   6-8 Huntsville Middle Arab Jr. High School
17 February Clay-Chalkville High School  

9-12 Varsity
9-10 JV

Russellville
Baker High

 

Indian Springs 
Indian Springs

24 February

Alabama School of Fine Arts

 

9-12

 

Russellville
Mountain Brook High 
3 March* Furman University   9-12    
10 March Boaz Middle School 6-8 Three Pools Union Grove
Cullman
Clay-Chalkville
 

10 March

 

Jr. Beta Club Quiz Competition

6-8

 

Union Grove

 

Arab Jr. High

 

17 March Cullman Jr. High School 6-8 A
6-8 B
Union Grove
Arab Jr. High 
Arab Jr. High School
Union Grove Jr. High
17 March Opelika High School 9-12

Russellville

Indian Springs 

19-20 March Huntsville City Invitational   9-12    
23 March Kimberly-Clark Hi-Q, Mobile 9-12    
30-31 March Vanderbilt Univ. ABC XXI 9-12    
31 March Dennis Haskins Open, UT Chattanooga 9-12 Russellville High Cookeville (TN) 
13 April* Snead State Community College 9-12    
28 April Eastwood MS Tournament   6-8 Russellville MS Huntsville MS
28 April Rainbow Middle School  6-8 Union Grove JH Etowah MS
19 May Auburn University Tournament   9-12    
June 7-10* Panasonic National Tournament 9-12    
June 12-15* Pace Nat'l Scholastics Championship 9-12  

 

1999-2000 Invitational Tournaments

Date Tournament Level(s) Winner Runner-up
18 September Woodward Academy   9-10 Indian Springs School
9 October Etowah Middle School   6-8 Russellville MS Arab MS
16 October Panther Bowl -Parkview (GA) HS JV 9-10 Heritage High School Indian Springs School
29-30 October Vanderbilt Univ. ABC XVIII   9-12 Dorman (SC) Walton
13 November Cahaba Challenge -Bibb County HS 
Statistics   
9-12 Larger Schools 9-12 Smaller Schools Indian Springs
LAMP JV
LAMP High School
American Christian
13 November Woodward Academy   JV 9-10 Russellville MS
3 December Hayden High School JV 9-10 Pinson Valley HS Cullman High School
4 December LAMP High School   7-9 Russellville MS John Carroll Catholic
11 December Jacksonville High School   6-8 Rainbow MS
11 December Brookwood HS Invitational   9-12 Dorman (SC) High duPont Manual (KY)
18 December Buckhorn High School   9-12
9-10
Russellville
Bob Jones
Buckhorn High School
Buckhorn High School
8 January LAMP High School   9-12
9-10
Woodham (FL)
Central-Tuscaloosa JV
Bartlett (TN)
Brookwood JV(GA)
15 January Marion Military Institute   Larger Schools 9-12
Smaller Schools 9-12

Russellville

Greensboro West

Central High School

Northside High School

22 January Disque MS Tournament  6-8 Disque Middle School Arab Jr. High
22 January Coffee High School 9-12 Austin High School Russellville JV
22 January Clay-Chalkville High School   9-12 Russellville High School Oak Mountain HS
5 February Bibb County High School  

Statistics

Larger Schools 9-12
Smaller Schools 9-12
Junior Varsity 9-10

Russellville


Bibb County


LAMP

Central High School

Northside High School


Mountain Brook High

11 February Bevill CC Invitational 9-12 Hayden High School Walker High School
12 February Russellville HS Tournament  

Varsity 9-12
Junior Varsity 9-10

Central
Mountain Brook

 

The Altamont School
Central High School

 

12 February BellSouth SAACA Super 2000 6-8 St. Luke's Episcopal Spanish Fort MS
12 February Brookwood JV   9-10 James Island (SC) LAMP High School
16 February TSU Prep Bowl 9-12 Hayden High School Geneva High School
19 February Russellville MS Tournament   6-8 Rainbow Middle School Cullman Middle School
26 February Alabama School of Fine Arts   9-12 Indian Springs School Central High School
26 February Union Grove Jr. High School  6-8 Russellville Middle Sch Cullman Middle School
4 March Northside High School, Tuscaloosa  9-12 Larger Schools
9-12 Smaller Schools
9-10 Junior Varsity

Indian Springs School
South Lamar HS

South Lamar HS

Mountain Brook HS

 

Bibb County HS

4 March Furman University   9-12
10 March Calhoun Comm. College 5A 9-12 Russellville High School Cullman High School
18 March Boaz Middle School 6-8 Four Pools Rainbow Middle
Russellville
St. Luke's
Union Grove
 
14 April Snead State Community College 9-12 Hayden High School Bob Jones High School

15 April

 

Eastwood MS Tournament  

6-8

 

Russellville MS

 

6 May Hayden High School  8-11 Clay-Chalkville High Hayden High School

 

1998-99 Invitational Tournaments

Date Tournament Winner Runner-up
17 October Lanier 7-9 Grade Tournament Indian Springs Central (Tuscaloosa)
30-31 October Vanderbilt Univ. ABC XVI Dunbar HS Dorman HS
14 November Alcorn Central HS (MS) Murrah HS (Jackson, MS) Central (Tuscaloosa)
5 December Marion Military Institute Larger Schools Central (Tuscaloosa) Russellville HS
5 December Marion Military Institute Smaller Schools Westbrook Christian (Gadsden) Marion Military Institute
5 December Jacksonville High School Jr. High 7-9 Indian Springs School A Indian Springs B
19 December Woodward Academy JV Russellville HS Indian Springs
9 January Lanier High School Varsity 9-12 Auburn HS Indian Springs
9 January Lanier High School Jr. Varsity 9-10 Central (Tuscaloosa) Auburn HS
16 January Disque MS Tournament Russellville MS Etowah MS
16 January Jacksonville High School Varsity, 9-12 The Altamont School Indian Springs School
23 January Clay-Chalkville High School Indian Springs School The Altamont School
30 January Jefferson County Tournament Clay-Chalkville HS Hewitt-Trussville HS
6 February Bibb County High School Larger Schools Lanier Central (Tuscaloosa)
6 February Bibb County High School Smaller Schools Marion Military Institute Bibb County HS
6 February Coffee/Bradshaw, Florence Russellville High School Coffee High School
13 February Russellville HS Tournament The Altamont School Hayden High School
27 February Alabama School of Fine Arts The Altamont School Pell City High School
15-16 March Huntsville Invitational Huntsville All Stars The Altamont School
17 March AISA State Tournament Morgan Academy Pickens Academy
19 March Calhoun College 5A Invitational Russellville High School Cullman High School
20 March BellSouth SAACA Super MS Tournament, Mobile Baker Middle School Phillips Preparatory
26 March Kimberly-Clark Hi-Q, Mobile Baker High School Davidson High
17 April Eastwood MS Tournament, Tusc Russellville MS Etowah MS
24 April Etowah Middle School Rainbow MS Etowah MS

 

1997-98 Invitational Tournaments

Date Tournament Winner Runner-up
24 October Jeff State Fall Invitational Hoover High School Jeff County Int'l Baccal.
31 Oct - 1 Nov Vanderbilt Univ. ABC XIV Brookwood (GA) High Irmo High School
8 November Lanier 7-9 Grade Tournament Russellville High School Jacksonville High
15 November Alcorn Central HS (Miss) Russellville High School Madison Central
6 December Marion Military Institute Statistics Central (Tusc) High School Opelika High School
17 December Coffee/Bradshaw, Florence Russellville High School Bradshaw High School
3 January Lanier High School 9-12 Irmo HS Aiken HS
3 January Lanier High School 9-10 Auburn High School Central (Tusc) HS
16 January Disque MS Tournament Disque Middle School Cullman Middle
16 January Jeff State Winter Invitational Altamont High School Hoover High School
16 January Jefferson County Tournament Minor High School Clay-Chalkville High
24 January Clay-Chalkville High School Altamont High School Auburn High School
30 January Birmingham City Indian Springs School Grissom High School
30 January Shelby County Pelham High School (JV)
Calera High School (V)
Chelsea High School (V)
7 February Bibb County High School Statistics Central (Tusc) High School Opelika High School
14 February Russellville MS Tournament W. J. Christian Middle Huntsville Middle
14 February Alabama Science Bowl, Mobile Baker High School Huntsville High

14 February

BellSouth Super Middle School
(LeFlore High School, Mobile)

St. Luke's Episcopal

Phillips Preparatory

28 February Alabama School of Fine Arts Indian Springs School Russellville High
11 March AISA District I
AISA District II
AISA District III
AISA District IV
AISA District V
AISA District VI
AISA District VII
Marion Military
Mobile Christian School
Monroe Academy
Ashford Academy
Morgan Academy
Springwood School
Tuscaloosa Academy

Pickens Academy
Patrician Academy






13 March Calhoun Community College 2A The Randolph School Mars Hill Bible School
13-14 March Vanderbilt ABC XV Aiken High School Santa Fe (Oklahoma)
16-17 March* Huntsville Invitational Huntsville All-Stars Altamont School
18 March AISA State Tournament Tuscaloosa Academy Monroe Academy
18 April Eastwood MS Tournament Russellville Middle
June 13-16 Panasonic National Tournament Maryland Florida
June 18-21 Pace Nat'l Scholastics Championship State College Area High School (PA) Henry Ford II HS (MI)

 

1996-97 Invitational Tournaments

Date Tournament Winner Runner-up
16-17 October Vanderbilt ABC XII Henry Ford II (MI) James Island (SC)
17 October Lanier MS Tournament Russellville MS
12 November Alcorn Central MS Brookwood HS (GA)
7 December Marion Military Institute Sidney Lanier HS Central HS, Tuscaloosa
14 December Brookwood (GA) Auburn High School
4 January Sidney Lanier High School
return to top